Veneet ovat aina kuuluneet säynätsalolaiseen elämään. Sotien jälkeen olivat muodissa suurehkot puuveneet, joissa saattoi yöpyäkin. Sellaisia edustaa tässä jutussa tuonnempana ”Oinas”.
Mutta kahden 50-luvun lopun nuorenmiehen rakentama vauhtihirmu oli jotain muuta. Aikana ennen tehokkaita perämoottoreita huippunopeat menijät olivat harvinaisia, ainakin Säynätsalossa.
Haastattelussa 2005 Kauko Sihvonen luonnehti itseään ja Heikki Vannista ”Pelle pelottomiksi”. He rakentivat veneen pääasiassa itse, Salpalan päädyssä eli rivitalon, joka edelleenkin on Parviaisentien ja Taaplaajantien kulmassa. Rakennusaineena oli Parviaisen 6 mm:n vaneri. Fenoliliimattu vaneri oli jo vesikelpoista. Potkurikulmaa ja nousuja haettiin vaihtoehtoja vertaamalla. Veneessä oli porraspohja.
Veneen moottori oli peräisin lehtisaarelaisen Eino Karenin Ford Customista, 110-hevosvoimainen V8. Vene käynnistyi sähköstartilla kuin auto.
Huippumenijän ääni oli valtava ja veneen lähtiessä Ison laivasillan tuntumasta, siihen havahtui ainakin puoli saarta. Usein sunnuntai-iltapäivisin. – Bensiiniä meni tavattomasti, varmaan 20 litraa tunnissa, Kauko Sihvonen muisteli.
Alkuperäisissä voimissaan vene oli kuitenkin vain muutaman kesän. – ”Kaikki rahathan” vene vei, Kauko Sihvonen totesi.
Veneen osti myyntiin kypsyneiltä rakentajilta Helge Vigell. Hän vaihtoi siihen tavallisen nelosmoottorin.
Yleensä autoista veneisiin päätyneet moottorit eivät enää palaa maantielle. Toisin kuitenkin tuo V8. Se palasi taas Ford Customiin. Taisto Isakoff ja Antti Ojanen olivat ostaneet taksimies Mauno Wilkmanin vanhan Customin, joka kuitenkin tarvitsi uuden moottorin.
Kauko Sihvonen kertoi Vigellin myyneen veneen myöhemmin Vaajakoskelle. Raato lepää Haapalahden pohjassa. Vielä viitisentoista vuotta sitten se oli matalan veden aikaan nähtykin.

Ruorissa Kauko Sihvonen, takana veljensä Erkki, muiden henkilöllisyys ei selvillä.
Alakuvan ”Oinas” valmistui 1957. Saarilla oli kaksi lähes samanlaista perhevenettä, samojen piirustusten mukaan rakennettuja, toinen Huuskosen, toinen Vesikukan perheellä. ”Äänestä kyllä erotti, kumpi oli tulossa”, muisteli myöhemmin Salme Huuskonen.

Oinas vesillelaskussa Koulun rannassa. Säynätsalon kunnan aikana tehdas ja kunta olivat varsin vapaamielisiä venevalkama- ja talvehtimispaikka-asioissa. Kesäisin uimapaikkana toiminut Koulun ranta otti syksyn tullen vastaan talvehtivia veneitä. Vedessä kahlaa vesillelaskua varmistamassa Leo Huuskonen. Kuvan ottajaksi on merkitty Pekka Laine.